Jdi na obsah Jdi na menu
 


2.3.2013 předvaděčka hřebců Písek

2. 3. 2013

První letošní předvaděčka, na kterou jsem se jela podívat. Bohužel, paní Š má opět službu (), Magda ochořela, Aneta je taky v práci.....prostě parťák pro paní L se jaksi na tuto akci nenašel - a tak jsem vyrazila sama. V batůžku mámin foťák, vlastní minikameru, samozřejmě svačinu, teplý kafe, v autíčku ještě schovanou fleesovou deku. Výjezd 7:45, směr Písek, modro nad hlavou, sluníčko vylezlo, no paráda.

Kupodivu se cesta tam obešla bez jakýchkoli obvyklých "nešťastných příhod" - nikde jsem nezapadla, nezabloudila, i objížďku u Tábora zvládla docela dobře. Fotografická paměť se dneska docela hodila - zkrátka přesně v 9:35 jsem parkovala žábu (pro neznalé, žába je pracovní označení mého malého vozu) na louce u hřebčína, ověšená bagáží a hlavně dekou. Úkol č. 1 - koupit lístek a zabrat plac. Jelikož už jsem poučená z předchozího ročníku, který jsme s paní Š prostály, nahrnula jsem se hned na tribunu a plácla deku na jedno z lepších míst, které ještě zbývaly pro veřejnost. No a pak šupky do stáje, aspoň na těch 15 minut kouknout, jak se nám někteří hřebci změnili. 

Hned v té první stáji za rohem stojí v boxech ti nejdůležitější - Quick Lauro Z, Heartbreak ZH, Galandro ZH, Quintero´s Cassiny a novinka pro letošek - Clin d´Or. Ten poslední si tam jen tak v klidu baštil seno. Absolutní pohoda. Zato v boxe přes uličku bylo rušno. Zrovna vyváděli koně do zápřahu slavnostního kočáru a milej rezavej Galandro se mohl zbláznit. Řičel, vyhazoval, stavěl se na zadní - jako první se mi vybavil Lavery Zrzek (a tahle představa, jako že by to mohli bejt minimálně bráchové, mě nepustila celej den).

Tak a teď už k předvaděčce. V Písku mají nové tribuny. Sice nové, ale stejně furt prkené a tvrdé, jak byly ty předchozí, takže po 4 hodinách sezení na nich vás od proleženin na prdeli nezachrání ani 4x přeložená fleesovka. Taky mají nový povrch - světlou geotextilii. Vypadá pěkně, nepráší a dělá halu rozhodně světlejší. Říkám světlejší, nikoliv teplejší. Kosa tu byla naprosto stejná jako před 2 lety, aspoň, že to sluníčko svítilo do oken. Jak jsem si stihla všimnout, personální obsazení se také nezměnilo (což mě vůbec nepotěšilo). Od minulého ročníku jsem krajně vysazená na jednoho zaměstnance,  v jehož podání je předvedení hřebce neskutečná ostuda a hnus. Místo aktivního kroku se s koněm vleče, místo pěkného klusu koně brzdí, při předvedení na místě v postoji koním neustále rycá v hubě. O přivedení ke skoku se ani nebudu vyjadřovat - člověk má chuť skočit blíž a trochu ho proplesknout, aby se probral. K tomu je pomalej jako mlž, člověk má dojem, že musí zákonitě umřít na místě. Vím, asi jsem  moc kritická, ale konkrétně v Písku mě už dřív překvapilo absolutní "neumětelství" a liknavost některých předvádějících. A i dnes to občas vypadalo, jako že se sešla partička lidí od žolíků, co koně viděla poprvé v životě a jali se dělat předvaděčku. Na druhou stranu ale musím uznat, že čísla za sebou následovala poměrně bez větších časových prodlev, takže se vše stihlo poměrně dobře a bez problémů.

Při úvodním vjezdu kočáru s hlavními členy píseckého hřebčína jsem si začala hrát s foťákem, abych konečně měla nějaké normální a viditelné fotky.......... ano, uhodli jste, opět a zase nemám. Jelikož hned po prvním hřebci jsem tam cosi zmáčkla a v domění, že takhle je to už OK, tak jsem celý den fotila. Výsledek je takový, že mám tedy vyfoceného pouze Galandra.......a za ten zbytek bych si nafackovala. To ejn jako vysvětlení, PROČ opět nemám fotky. Ale teď už k programu:

1) Kolekce teplokrevných hřebců v inseminaci čerstvým spermatem

Galandro ZH1558 GALANDRO ZH (Guidam Sohn x Lopez-17) - letos 6-letý, vysoko hodnocený ryzák. Celkově se mi líbil exteriérově, dobrý klus i cval - ovšem temperamentu až nad rámec. Poulil očíčko, vyhazoval, místo klusu spíš kluso-cval. Předvádějící ho měl plný ruce (možná i zuby).

1345 Heartbreak ZH (Hertbreaker x Darco) - letos 8-letý, hnědák. Od posledka má tak o 200 kilo víc, hodně mě překvapil jeho krk. Pamatuju si, že ho měl krátkej a silnej, ale tentokrát to bylo cosi, co navazovalo hned za kohoutkem a o skoro stejné síle to končilo u hlavy. Dost mě překvapilo, jakej je to jelen. Co mu ve svalech chybí nahoře, to má dole. A ukázalo se to i pod sedlem. Jeho ochota ke korektnímu přilnutí  a strčení hlavy ke kolmici byla prakticky nulová. Jinak má ale pěknou horní linii hřbetu, při předvední na ruce trochu caploval a drobil krok.

1477 Flyinge Garibaldi ( Robin Z x Swift) - 22.-letý hnědák. Na svůj věk ve velmi dobré kondici, takovej bubák. Nijak zvlášť mě neoslnil, choval se způsobně. Při předvedení v klusu se ukázal, že ještě do starého železa rozhodně nepatří. Prodloužený klus vystřihnul jako profík, až tribuny nadšeně "áchly".

1154 Quick Lauro Z (Quick Star x Lauriston) - 19-letý světlý hnědák. Oproti ostatním vypadal jako drobeček, takové hnědé, hodné, vychované, prostě profík. Všimal jsem si dost dlouhého kroku i klusu. Tak nějak chápu, proč ho mají chovatelé rádi.

1603 Przedswit Chamír ( Przedswit XVI-64 x Mehari xx) - 15-letý odznakový ryzák. Tento koník vešel do haly velmi teatrálně a celou dobu, kdy měl stát, rozhodně nestál Chamír měl zajímavě louplou prdel a docela slabý hřbet. Celkově se mi exteriérově moc nelíbil + ještě dělal dost velkej čurbes, řičel a caploval.

1859 Quintero´s Cassiny (Quintero x Cassini I) - letos 3-letý tmavý hnědák s výraznou lysinou. Absolutní opak předchozího koně. Na svůj věk byl abnormálně klidný, hodný, s úžasně prostorným krokem i klusem. Jako nováčka pro letošní rok ho vidím docela dobře. Za svůj plavný klus si zasloužil od tribun potlesk.

1879 Clin d´Or (Clinton I x Landor S) - letos 3-letý vraník. Myslím, že svaz udělal dobře, když ho vybral. Ten kůň má v zadku takovej zvláštní pohon - nevím, jak to popsat, aby to nevyznělo hloupě. Ale i v tom předvedení v kroku nebo klusu na ruce dával do každého položení nohy ohromnou sílu od zadku. Předek odlehčenej. Oproti jiným hřebcům byl ten rozdíl vidět, ta lehkost v nohou. 

2) kolekce teplokrevných hřebců v přirozené plemenitbě:

1833 Artes ZH (Aristo Z x Catango Z) - 4-letý šiml (mají psáno hnědák, ale nevypadal tak). Za mě palec dolu - řičel, nenechal se vůbec předvést, nepostál. V kroku caploval, v klusu drobil. Pokud jde o exteriér, tak ten si ani nepamatuju, celej dojem přebila jeho nevychovanostRegent

726 Regent (Rock´n Roll x Fariander) - 19-lerý ryzák se zvláštní křivou lysinou a pravou zadní plesnivou nohou. Opět velký rozdíl proti předchozímu koni. I přes svůj věk vypadal velmi dobře. Sice řehtal, ale jen tak "džentlmensky". Navíc to v klusu pěkně rozbalil, vážně jsem zírala, jak pěkné chody tenhle stařík má.

853 Bentley Kletečka (Bentley x Furioso XLVIII ) - 15-letý černý hnědák. Další staroušek, ovšem tento stál během prvních pár vteřin v hale na zadních. Vzpínal se, vyškubával, postát v postoji evidentně problém. Bouchl mě do oka volný hřbet. V kroku nic moc, klus o poznání lepší. Ale i tak si myslím, že příliš nadšenců pro svoje geny nezískal.

1557 Crafordastral (Crawford x Lupicor) 8-letý hnědák. V každém případě měl moc hezká nohy  - úžasně suché šlachy a klouby. Sice v oplůtkách taky pěkně rajboval a řičel, ale dojem udělal dobrý. Připadal mi maličko dlouhej, ale s pěknými zády. A opět moc pěkný a prostorný klus.

1659 Jimtown (Darco x Amor) 12-letý hnědák, stojí ve Zvíkově. Pěkný vysoký hnědák s lysinou. Poměrně dost silný krk a slabší záda. Choval se slušně.....ovšem v klusu kulhal na přední nohu

6091 Heretic (Raibow for life x Heraldiste) 12-letý plnokrevník. HereticUváděl si ho sám pan majitel a rozhodně tak nezapomněl vyjmenovat všechny jeho dostihové úspěchy. Na mě opravdu zapůsobil - ale asi jinak, než by bylo žádáno. Malej, krpatej, hrbatej, neklidnej, kopal po lidech. Krok sice dlouhej, ale velice plochej klus i cval. Navíc mu jeho uzdečka byla evidentně velká ...... za mě opět palec dolu.

3) Kolekce chladnokrevných hřebců:

Kolekce chladnokrevných hřebců byla velmi úsměvná. Jakmile o nějakém hřebci řekli, že je hodný, velmi dobře ovladatelný, spolupracující, charakterní apod, tak ten samý hřebec při naklusání vyhazoval, hrbákoval, hrabal předníma kopytama, šel přes člověka.... I přesto, že mám chlaďasy ráda,  kolekce mě nijak zvlášť neoslnila

4) Předvedení chladnokrevné klisny s hříbětem:

Stručný popis - do haly vešla dívenka ve velkých termobotách, na ruce těžkou rezavou kobylu a  vedle malej prcek. Obešli to párkrát dokola, pak to i velmi pěkně a způsobně obklusali. Obecenstvo se rozplynulo nad tím, jaký má ten maličký malinká kopýtka a jak musí vedle maminky cválat, aby jí stačil......a pak se opona zatáhla a byl konec  Zřejmě to měla být reklama na podporu chovu beganů.

5) Kolekce hřebců málopočetných plemen:

Člověk by skoro řekl, že už je to klasika. Kladrubák, 2 haflingové a jeden poník. Haflingové oba velmi povedení (ovšem v těch se vyznám jako koza v petrželi), černý kladbrubský hřebec s obrovitým a ošklivým klabonosem a pupkem.....poník také nic moc. Dojmy žádné.

6) Předbedení chladnokrevných plemeníků v zápřeži:

Opět nic ohromujícího, jen taková pěkná vsuvka. 2 ryzáci spolu v páře - umí zatočit, zastavit, rozejít, naklusat.....a za tím vším je vozík. Pěkné, milionkrát viděné, nenadchne-neurazí.

7) Ukázka práce s 3 koňmi - Miloslav Simandl:

Tak jestli jsem až do téhle chvíle byla docela v pohodě, že už mě asi nic nepřekvapí, tak jsem se pletla. Do haly vešel "horsema" nikoliv se 3, ale jen s 2 koňma. Jedno evidentně starší ČT a jeden mladej appa. Rovnou říkám, že tyhle ukázky nesnáším. Ne proto, že by bylo něco špatně na hrách s koňmi. To mi nevadí. Naopak, je fajn naučit koně nějaký cvik, který udělá třeba na poklep stéblem trávy, nebo na dotyk prstu, přežvykuje si u toho hubou a je spokojenej. Tyhle "kominukační" šou nesnáším právě proto, že se tváří jen naoko, jak jsou hrozně fajn a příjemné a přitom má člověk v ruce ideálně fixírku, nebo rovnou 2 (jako tento pán), koně se u toho šklebí a jsou naštvaní, a aby poslouchali, tak jsou těma tušírkama pěkně "popleskáváni". Typickým příkladem byl kdysi Bláha s Gastonem - ten kůň se šklebil už při vejití do arény. To mi prostě nikdo nenamluví, že ten kůň to dělá rád. Stejným příkladem byl i dnešní pan Simandl - hnědák vztekle kousal do appy, mrskal ocasem. Appa koukal, že je mu to jedno, občas dostal pár "upozornění" aby se zařadil. Dělali kolečka a vlnovky, couvali, samozřejmě i skákali. Vrcholem všeho bylo, když se pán vyhoupnul na jednoho koně, stoupl si každou nohou na jiného koně a usměrňujíc jejich směr šel skákat překážku. To jsem si málem sedla na prdel. Pán měl totiž nohy přímo NA PÁTEŘI koní, v místě, kde končí zadní rozsocha sedla. První pokus skončil nepovedeně - po doskoku dostal hnědák nápad, že ho to moc nebaví a klusal jinam, než appa, pán tedy jakoby hrdinsky efektně seskočil středem. Na druhý pokus už dostal hnědák upozornění tušírkou, aby držel směr...... jako protestní akci jsem vytáhla termosku s kafem, protože s termoskou v rukou se nedá tleskat. Chápu, že to ten pán asi myslí dobře, jako dělal psí kusy, některé opravdu hezké - jen mi u toho vadil ten nasranej výraz hnědáka a odevzdanej výraz appy. Ale lidem se to líbilo.

8) Skoková čtverylka:

HeartNaopak pro mě velmi povedená akce. Ukázka pod sedlem pro Heartbreaka, Galandra, Chamíra a Crafordastrala. Hodně jsem koukala, čím jsou hřebci nauždění. Galandro měl v hubě velmi nepěkný a ostrý pelhem, ještě pěkně utažený kombinovaným nánosníkem s velmi dobře utaženou podpínkou. Na to, jak je to mladé zvíře, byl dost ošklivě rvaný za hubu, zalízal pod otěž a místama to k rollkuru nemělo daleko K tomu všemu z něj "ulítávaly" provazce pěny. Oproti tomu  měl Heartbreak sice uždění podobné, ale bez podpínky, celkový dojem mnohem klidnější. Jak už jsem psala výše, není u tohohle hřebce asi jednoduché přivést ho na kolmici (dost mi připomínal Lunici). I když spolupracoval evidentně dobře, stále měl čumák spíš v parkurové pozici, než drezurní. Chamír měl v hubě tenkou olivu s utaženým kombinovaným nánosníkem. Jeho spolupráce s jezdcem nevypadala moc pěkně, hlava vyvrácené.... Posledního hřebce jsem bohužel neregistrovala. Koně cválali kolem takového kříže s malými kolmáčky, tak do 40cm nad zemí. Udělali osmičku a skočili kolmák, na druhé straně kruh a zase skok. Vždy 2 a 2 koně na jedné straně. Galandro mi opět připomněl Zrzka - cválal kulatě, způsobně, skákal taktéž kulatě a pozorně, hlavu dole. Oproti němu Heart to prostě ploše přecválal, žádná velká křeč.Galandro

9) Předvední Falabel:

2 holčičky s 2 falabelami. Další ukázka, aby se měli na co koukat i maminky s dětmi. Poníčci přehopsali svůj malinkatý parkurek, obecenstvo zatleskalo a všichni byli šťastní 

10) Předvedení haflingerského hřebce

11) Ukázka ježdění v dámském sedle

Ani jedno jsme pořádně neviděla, jelikož jsem se šla podívat, jakou úroveń mají místní toalety. 2 ToiToi byly opravdu nedostačující a fronta dlouhá.

12)Ukázka Policie ČR:

Další z čísel, které bych ohodnotila velmi kladně. 2 jezdkyně, 2 koně. Pomocníci bouchali s flaškama, zatarasovali cestu plachtou, sudama.....a koně absolutně v pohodě, šli dál na pobídku vpřed, bez zaváhání, bez zastavení.....vážně moc pěkná ukázka.

13) Skoková ukázka mladších hřebců:

Opět duo Heartbreak a Galandro, tentokrát až do výšky 130cm. Galandro skáče velmi dobře, v klidu, pečlivě, kulatě, hřbetem. Je vidět, že má v té zádi opravdu sílu, protože odraz a celkově baskuli má skvělou, velkou rezervu. Ale když se dostane nad skok, jakoby ztratí kmih. Jak kdyby jste hodili dlažební kostkou, jakmile se dostane na vrchol, padne dolu. Tak podobně na mě působil - odraz krásný, mohutný, vysoký, ale za skokem takové divné "buch". Možná je to tím, že je poměrně dost nakrmený a ty kila ho brzdí. Heart proti němu skákal víc plošeji, prostě hupky hupky ke skoku, hop jako laňka, bez jakékoliv námahy, rezervu jen tak aby se neřeklo. Když vemu v potaz, že taky táhne dost kilo navíc, vůbec si stylem nebyli podobní. Heart mi přijde mnohem lehkovážnější, prostě to nějak skočí, Galandro je stylovější a silovější.

14) Skok ve volnosti potomků:

Jako první 2 se nám představili potomci po Heartovi. Oba vypadali charkterově vcelku vyrovnaní. Exteriérově bych řekla, že mají jelena po tatínkovi (což mě příliš nepotěšilo), ovšem skákali lehce, pružně, bez jakýchkoli problémů. Potomci po Quick Lauro byli naopak velmi výbušní, divocí.....ale v porovnání mnohem lepší skokani.

Potom následovala přehlídka klisen, což už jsem neměla sílu. Prdelka placatá, celá zmrzlá, bylo půl 3. Obešla jsem ještě stáje, abych se podívala na hřebce. Heartbreak tam stál, baštil si seno, nechal se drbat. Už na pohled je to prostě bubíček, hodnej, charakterní, neubližnej. Vysvětlila jsem mu, že musí zhubnout  a přesvalit krk, jinak s Lunicí nic mít nebude. Olíznul mi prsty, tak to asi znamená jako že ujednáno.

Co říct na závěr? Asi to, že reklamní fotky hřebců můžou vypadat krásně, ale občas nepravdivě. Že to, co se píše v reklamních materiálech za superlativa, to taky nemusí být pravda. Že to, že je charakterní a dobře jezditelný otec, nemusí nutně znamenat charakter a jezditelnost i syna.

A především to, že dubová lavice je furt dubová lavice

PS.: Jinak toto je výčet toho, jak to vidí paní L - nikoliv dogma. Jelikož její chovatelské a šlechtitelské oko se stále učí, má ještě dost mírnou šeroslepost a je hlavně hrozně ovlivněno vlastníma přáníma  a tužbama. Takže prosím nikde nešířit stylem "ale na luňákových stránkách psali, že....." Nic nepsali, jen popsali, co viděli a jak to chtěli vidět. A vůbec se nebráním komentářům pod tento článek "jak to viděli ti ostatní ". Aspoň si porovnáme oči

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář